Ar sutinkate, kad religija duoda kokios nors naudos (asmeninės, socialinės)? Ar manote, kad be religijos pasaulis būtų geresnis?
paklausė 2013 Bir 28 anonimas

2 Atsakymų

0 balsų

Taip, religija duoda naudos, bet duoda ir žalos.

Sunku pasakyti kaip būtų su pasauliu, jei religijos neegzistuotų. Tačiau yra nustatyta neigiama koreliacija tarp valstybės turtingumo bei religingumo, ir taip pat neigiama koreliacija tarp žmogaus išsilavinimo ir religingumo (http://en.wikipedia.org/wiki/Wealth_and_religion, http://en.wikipedia.org/wiki/Religiosity_and_intelligence). Tai reiškia, kad turtingesnės valstybės ir labiau išsilavinę žmonės yra mažiau religingi. Žinoma, iš to negalima teigti, kad religijos lemia žmonių neturtą ar mažą išsilavinimą, bet greičiau labiau išsilavinę ir ekonomiškai laisvesni žmonės yra linkę labiau pasitikėti savo intelektinėmis jėgomis, o ne religija. Taigi, religingumas yra vienas iš indikatorių, kad visuomenėje yra kažkas negerai.

Bet galų gale reikia žiūrėti ne tai ar kažkas yra naudinga ar nenaudinga, reikia žiūrėti ar tai yra tiesa. Religijos teigia nemažai teiginių apie realų pasaulį, kurie gali būti pademonstruoti kaip neteisingi. Nežinodami ar net neieškodami tiesos, mes negalėsim priimti teisingų sprendimų, tik spėliosim ir tikėsimės, kad pataikėme.

atsakytas 2013 Bir 29 Kestas
O kokie yra teisingi ir neteisingi sprendimai? Aš šiandien per dieną priėmiau labai daug sprendimų, po kažkiek laiko galėsiu įvertinti kiekvieną ar tai buvo naudingas ar nenaudingas sprendimas. Bet jei sakai nauda neturėtų rūpėti, tik sprendimo teisingumas, tai neįsivaizduoju kaip jį patikrinti. Tarkime sprendimas naudoti Aptana studio vietoje SublimeEditor, sprendimas valgyti čili troškinį vietoje lazanjos ar ko kito, sprendimas įsigyti HTC One vietoje Nokia Lumia ar tų pinigų atidavimo bažnyčiai ar Afrikos vaikams, sprendimas laisvalaikiu pažiūrėti filmą vietoje kompiuterinio žaidimo ar fizikos mokymosi ir dar daugybė visokių sprendimų. Iš kur man dabar žinoti, teisingi jie ar ne?
Klausimai gali būti susiję su fiziniu pasauliu, moraliniais sprendimais arba asmeniniais sprendimais. Dėl asmeninių sprendimų aš sutinku su jumis - jų teisingumas labai priklauso nuo naudos. Dėl kitų klausimų yra sudėtingiau - kartais atsiranda konfliktas.

Toliau, kaip ir minėjote, sprendimo nauda paaiškėja tik per laiką ir sunku ją iš anksto numatyti. Aišku, kai kurie klausimai yra gana aiškūs ir jų pasekmes galime numatyti. Iš kitos pusės, klaidos taip pat turi savotiško žavesio - tai dalis gyvenimo.

Tačiau, žinoma, čia geras filosofinis klausimas - ar žmogus turi ieškoti tiesos? Gal geriau jam visą gyvenimą nugyventi mele, bet jam naudingame? O gal rinktis kelią, kuriame yra mažiau melo? Čia yra kiekvieno pasirinkimas.

Aš savo atsakymu norėjau atkreipti dėmesį į tai, kad jei mes stengiamės suprasti fizinį pasaulį ir ten ieškome tiesos, tai gal reiktų tą patį daryti ir moraliniuose klausimuose (susijusiuose su kitais žmonėmis), ir taip pat klausimuose liečiančiuose tik mus pačius.
Cit.: "Aš savo atsakymu norėjau atkreipti dėmesį į tai, kad jei mes stengiamės suprasti fizinį pasaulį ir ten ieškome tiesos, tai gal reiktų tą patį daryti ir moraliniuose klausimuose (susijusiuose su kitais žmonėmis), ir taip pat klausimuose liečiančiuose tik mus pačius."

Jūs tikite, kad tokią tiesą apskritai įmanoma atrasti, pvz., fiziniame pasaulyje, moraliniuose klausimuose, taip ir klausimuose, liečiančiuose tik mus? :)
Kaip tik prisiminiau pasakymą, kuris tinka šiuo atveju - Tikėk tais, kurie ieško tiesos; Abejok tais, kurie ją rado.

Gal tos tiesos ir nerasim, gal jos net nėra, bet tame ieškojime yra visas gyvenimo įdomumas.
Cit.: "Gal tos tiesos ir nerasim, gal jos net nėra, bet tame ieškojime yra visas gyvenimo įdomumas."

Vien ieškoti ir niekad nieko neatrasti? Na, ir koks čia gyvenimo įdomumas? :)  Man regis, tas ieškojimas be jokių atradimų yra kaip tik tuščias ir nuobodus gyvenimo leidimas. Kitaip sakant, turi kažką bent sau pačiam įdomaus atrasti, kad gyventum įdomiai. O atradęs džiaugiesi. Pasižiūri, o gal ir kitam žmogui (pvz., kuriam nors tavo draugui) būtų įdomūs ir naudingi tavo atradimai. Ir net tuo atveju, kai atrodo, jog tavo atradimai yra įdomūs ir naudingi vien tik tau pačiam (nors realybėje taip būna labai retai), vis tiek, paskatintas ieškojimų sėkmės, tęsi ieškojimus toliau. Tik šį kartą galbūt ieškai to, kas galėtų būti įdomu ir naudinga ne tik tau, bet ir kitiems (pvz., tavo draugams). Atradęs vėl draugiškai pasidalini su draugais, o draugai pasidalina savo atradimais. Ir t.t.
Va, tai ir yra visas gyvenimo įdomumas - ieškojimas, atradimai ir pasidalinimas tais atradimais su kitais, tikintis, kad tavo atradimai bus įdomūs ir naudingi ne tik tau, bet ir kitiems žmonėms. :)
Na aš nesakiau kad nieko neatrasim. Daugelyje sričių žmonės tobulėja, atranda ir sukuria vis kažką naujesnio ir geresnio.

O su likusia tavo komentaro dalimi tai sutinku. Nesutarimas tarp mūsų tikriausiai būtų tik tas, kad skirtingai vertintume tai ar religija padeda ar stabdo šiuos atradimus.
0 balsų
Mano nuomone, religija šiek tiek padeda spręsti problemas, kurių veikiausiai nebūtų, jei nebūtų religijos. Atsakymas į Pasaulio problemas tikrai nebus rastas remiantis prietarais. Šioje vietoje atsakymo reikėtų ieškoti racionaliai ir remiantis tikrovės faktais.

Jei visi staiga pradėtų praktikuoti natūralistines pažiūras, manau, jog Pasaulis taptų daug šviesesne vieta gyventi.
atsakytas 2013 Rgs 1 Mykolas
Palaukiau pora metelių ir užsukau pažiūrėti. rezultatai nenustebino - puslapis miršta ir yra visiškai neaktualus. To ir reikėjo tikėtis su tokiu griežtu nepalankių komentarų redagavimu. Redaktoriaus nuomone klausimai, kurie yra nepatogūs ir nesuteikia galimybės redaktoriui atsakyti protingai, svariai turi būti trinami.  Tad sveikunu turint geras diskusijas pačiam su savimi ir pačiam savimi džiaugiantis.
Čia noriu priminti Biblijos įžvalgą, kad žydai siekė naikinti ir bausti visus tikinčius Kristų (komentarų redagavimo analogija čia). Tada vienas žydas sakė, kad jei tai iš Dievo žmogus nieko nepadarys, o jei tai iš žmonių tai pats reikalas pats numirs.... Analogijas suvesit...
175 klausimų
417 atsakymų
732 komentarų
750,760 vartotojų