Kalėdos yra Jėzaus gimtadienis, ar ne? Tai lyg ir būtų teisinga sakyti, kad Jėzaus gimtadienis švenčiamas per Kalėdas. Nesvarbu kada tos Kalėdos vyktų. Tačiau viskas yra daug sudėtingiau.
Lietuviška šventė - Kalėdos - senas šaknis turinti žiemos saulėgrįžos, saulės sugrįžimo šventė. Taigi, žodis - Kalėdos - visų pirma reiškia tradicinę lietuvišką šventę, tik paskui krikščionišką šventę. Todėl ar tikrai Jėzus gimė per žiemos saulėgrįžą, t.y. gruodžio 25 dieną?
Istorinis Jėzus gyveno, todėl jis turėjo kažkada ir gimti. Tačiau nėra patikimų šaltinių, kurie leistų nustatyti tikslią jo gimimo datą. Net jei ir remtumėmės biblija, tai vistiek neturėtumėme tikslaus atsakymo. Taigi mes galime spėlioti tik apie mitinio Jėzaus (aprašyto biblijoje) gimimo dieną iš įvairių užuominų.
Viena populiari teorija teigia, kad Jėzaus gimtadienis yra švenčiamas gruodžio 25 dieną dėl to, kad krikščionybės plitimo Romos imperijoje laikais buvo populiarios saulėgrįžos šventės. Pagal skirtingas hipotezes krikščionys arba norėjo švęsti būtent tą dieną, kad jų nepastebėtų nes juos tais laikais persekiodavo, arba norėjo išnaudoti visuotinai švenčiamą šventę savo tikėjimo populiarinimui. Net jei ši teorija yra neteisinga ir Jėzaus gimtadienio šventė ir anksčiau buvo švenčiama gruodžio 25, Kalėdos perėmė labai daug pagonių šventės tradicijų.
Pagal kai kurias spekuliacijas Jėzus negalėjo gimti žiemos laikotarpiu. Pagal Luko evangeliją jo gimimo naktį piemenys lauke ganė avis. Žiemos būdavo šaltos net ir Judėjoje, ir manoma kad žiemos metu piemenys avių lauke nelaikydavo. Todėl pagal šį argumentą, gimimo diena turėtų būti nuo pavasario iki rudens.
Kitas argumentas - pagal tą pačią Luko evangeliją Jėzaus gimė per Romos imperijos Judėjos provincijos gyventojų surašymą. Pagal kai kuriuos spėjimus toks surašymas turėjo vykti vasarą arba ankstyvą rudenį.
Dar vienas įdomus būdas nustatyti gimimo datą yra vėl remtis Luko evangelijos pasakojimu apie Jono Krikštytojo pradėjimą. Pagal ją teigiama, kad Jonas Krikštytojas buvo pradėtas po to, kai jo tėvas atliko apeigas šventykloje, o Jėzus - po 6 mėnesių po Jono pradėjimo. Kai kurie tyrinėtojai mano, kad galima gana tiksliai atsekti kada Jono Krikštytojo tėvas atliko apeigas. Pagal vienus, tai buvo birželio mėnesį. Tada gautųsi, kad Jėzus buvo pradėtas gruodį, o gimė kitų metų rugsėjį. Pagal kitus apeigos vyko rugsėjį, todėl Jėzus gimė kitų metų gruodį (nustatyta "teisinga" data).
Dar įdomesnis (bet šiuo metu vienas iš populiaresnių) būdas nustatyti Jėzaus gimimo datą yra pagal jo mirties datą. Laikoma, kad Jėzus buvo nukryžiuotas kovo 25. Taip pat tikima, kad Jėzus mirė ir buvo pradėtas tą pačią metų dieną. Todėl jei jis buvo pradėtas kovo 25 tai jis turėjo gimti lygiai po 9 mėnesių - gruodžio 25. Čia reikia paminėti, kad moterų nėštumas trunka nebūtinai tiksliai 9 mėnesius. Tai tėra vidutinė nėštumo trukmė, o nėštumo trukmės gali būti savaitę ar net dvi savaites trumpesnės ar ilgesnės. Tikimybė, kad vaikas gims tiksliai po 9 mėnesių yra apie 5%. Todėl moters nėštumo trukmė paprastai nėra naudojama nustatinėjant istorinių įvykių datas, ypač dienų tikslumu.
Rytų krikščionybės atšakos Kalėdas švenčia skirtingai - sausio 6, 7, 8 arba 19. Šios dienos yra skirtingos dėl skirtingos Jėzaus mirties datos nustatymo bei dėl Julijaus ir Grigaliaus kalendorių skirtumo.
Taigi, niekas nežino kada gimė biblijos herojus Jėzus. Tradiciškai gimtadienis švenčiamas per senovinę pagonių šventę - Kalėdas. 19 amžiuje susikristalizavo šiuolaikiniai Kalėdų aspektai - eglutės puošimas, dovanų dovanijimas, smagus laiko leidimas su artimiausiais žmonėmis.
Kartais klastingai klausiama - kokia yra tikroji Kalėdų prasmė? Tačiau atsakymas į šį klausimą yra ne - Jėzaus gimimo diena, o - dalijimasis gėriu ir šiluma su artimais žmonėmis.