Video: http://science.discovery.com/tv-shows/through-the-wormhole/videos/your-brain-on-prayer.htm#mkcpgn=fb11
Prieš gerą šimtmetį analitinės psichologijos pradininkas Karlas Gustavas Jungas pradėjo religijų tyrimus, kurie rėmėsi prielaida, kad nors ir nežinome ar už mūsų psichinių potyrių stovi realus Dievas/dievybės/būtybės, tačiau patys religiniai potyriai (angelų, demonų regėjimas, Šventosios Dvasios patyrimas) yra psichiškai tikri. Jo metodas rėmesi išplėstine empirijos samprata, kur "emipriniais duomenimis" jis laikė bet kokį žmogaus psichinį išgyvenimą. Tokiu būdu gilindamasis į savo ir savo pacientų psichiką, analizuodamas sapnus ir religinius tekstus jis sukūrė gana kontraversišką teoriją, kuri davė ir apčiuopiamų vaisių: archetipų teoriją, psichologinių kompleksų teoriją ir t.t.. Jo eksperimentai su sava psichika privedė prie to, jog galų gale jis pats ėmė regėti demonus ir girdėti sirenų balsus.
Dabar neurofiziologijos tyrimai patvirtino Jungo hipotezę: iš tiesų psichikos lygmeniu religiniai potyriai yra tikri. Kai žmonės sako bendraujantys su Dievu, jų smegenys iš tiesų veikia tokiu būdu, tarsi jie bendrautų su asmeniu, kai jie sako regintys vaizdinius, jų smegenys iš tiesų rodo, jog jie mato vaizdinius.
Tuo tarpu ateistų smegenų tyrimai rodo, jog jie negali pakartoti tokios pačios smegenų veiklos, kitaip tariant, jie nesurpranta kas yra Dievas, angelai/demonai arba kaip atliekama meditacija.
Nors šie tyrimai neliečia ontologinio klausimo, ar šios dalykai egizistuoja nepriklausomai nuo mūsų sąmonės, tačiau jie įrodo, jog jie egzistuoja bent jau mūsų sąmonėje.
Todėl kyla logiškas klausimas, ar jums neatrodo, jog ateistų egzistavimas yra susijęs su paprasčiausiu ateistų negebėjimu suprasti religijos? Galbūt ateizmas kaip fenomenas plinta visuomenėje tik todėl, kad dvasininkai ir tikybos mokytojai nesugeba normaliai supažindinti žmogaus su pagrindinėmis tikėjimo doktrinomis?
Galima kelti dar radikalesnį klausimą: ar ateizmas gali būti įgimta neurofiziologinė deviacija, neleidžianti suprasti pagrindinės populiacijos praktikų? Žinoma, į šį klausimą turbūt niekas iš mūsų nenorėtų atsakyti teigiamai, nes tada būtų pažeisti tiek vakarietiško ateizmo, tiek krikščionybės pamatai.