paklausė 2012 Geg 5 anonimas

3 Atsakymų

+4 balsų

Trumpa įsakymų analizė:

        1. Neturėk kitų dievų, tik mane vieną.

Visų pirma, labai įdomi šio įsakymo formuluotė. Naudojama pirmo asmens forma, tarsi kreiptųsi pats Dievas. Jei taip būtų, tai tada gaunasi įdomus dalykas – Dievas pripažįsta, jog egzistuoja ir kiti dievai. Taip išeitų, jog politeizmas yra tikroji religija. 
 

Iš kitos pusės, labai keistas Dievo troškimas, kad žmonės jį garbintų, o ypač kaip vienintelį dievą. Tai yra labai žmogiškas (iš neigiamos pusės) troškimas, ir neturėtų būti būdingas Dievui. Na, bet jei Dievas tikrai yra toks garbėtroška, tai tada šis įsakymas skamba labai autokratiškai ir kiekvienas laisvas žmogus automatiškai turėtų pajusti pasipriešinimą tokiai priespaudai.

Tačiau pagrindinė šio teiginio reikšmė greičiausiai yra ta, kad ja siekiama žmones atpratinti nuo kitų priklausomybių - polinkį į valdžios ir pinigų troškimą, alkoholio vartojimą ar tikėjimą kitomis ideologijomis.

        2. Netark Dievo vardo be reikalo.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šis įsakymas kalba apie Dievo vardo panaudojimą automatinėje kalboje, kaip priežodį ar besikeikiant. Tokiu atveju, tai labai nereikšmingas įsakymas, tikrai nevertas antros vietos sąraše. Atsižvelgiant į pirmojo įsakymo interpretaciją, galima manyti, kad tikroji prasmė yra - neburnoti prieš Dievą. Taigi, Dievas, kaip tikras autokratas ne tik visus laiko priespaudoje, bet ir neleidžia jai priešintis, net žodžiu.

        3. Švęsk sekmadienį.

Vėlgi šis įsakymas turi kelias reikšmes. Labai retam žmogui reiktų įsakinėti švęsti – žmonės patys yra linkę švęsti ir net kiekvieną dieną. Dėl šios keistenybės atrodo, kad Dievas sako, jog reikia dirbti 6 dienas per savaitę. Daugumoje išsivysčiusių valstybių darbo savaitė trunka 5 dienas ir turime 2 dienas poilsio. Todėl šis įsakymas kažkaip nevilioja. Bet tikroji šio įsakymo prasmė atsiskleidžia tada, kai suprantame ką Dievas norėtų, kad mes veiktume sekmadienį. Iš bažnyčios interpretacijų galima suprasti, jog sekmadienį žmonės turėtų garbinti Dievą. Va ir vėl išlindo Dievo garbėtroškiškumas.

        4. Gerbk savo tėvą ir motiną.

Įsakymas nurodo gerbti savo vyresniuosius – tėvus, senelius. Tačiau yra keli šio įsakymo aspektai. Pirma, pagarba turi būti užtarnauta, blogi tėvai jos nenusipelno. Antra, tėvai taip pat turi gerbti savo vaikus, pagarbos ryšys turėtų būti abipusis.

        5. Nežudyk.

Tai vienas iš geresnių įsakymų. Tačiau jis yra daug senesnis už bibliją ir gali būti kildinamas iš sidabrinės taisyklės - nedaryk kitam to, ko nenorėtum, kad tau darytų.

        6. Nepaleistuvauk.

Žodis „paleistuvavimas“ gali turėti dvi reikšmes – neištikimybę partneriui arba tiesiog dažną lytinių santykių turėjimą. Pirmu atveju, šis įsakymas kyla iš sidabrinės taisyklės. Antru atveju jei niekas nenukenčia, tai įsakymas varžo žmogaus laisvę be pagrindo, lyg Dievas pavydėtų žmogui jo seksualinio gyvenimo.

        7. Nevok.

Nėra prie ko prisikabinti - Dievas pripažįsta privačią nuosavybę.

        8. Nekalbėk netiesos.

Vėlgi, jei nenori būti apgaudinėjamas, geras būdas pabandyti to išvengti yra pačiam neapgaudinėti.

        9. Negeisk svetimo vyro ar svetimos moters.

Šeimos institucija yra laiko patikrintas būdas užauginti naująją kartą. Todėl žiūrint iš visuomenės pozicijos, ir nesigilinant į žmonių jausmus, bet kokie nukrypimai į šoną yra kenksmingi. Labai dažnai jie tampa kenksmingi ir pačiam žmogui, ypač jei šeima subyra ir jis nesugeba sukurti naujos šeimos. Kad to išvengti, turime šį įsakymą.

        10. Negeisk svetimo turto.

Šis įsakymas yra susijęs su 7 įsakymu – nevok, tik čia jis draudžia net mąstyti apie kitų žmonių nuosavybę. Dažnai kai mes kažko geidžiame, mus tai motyvuoja ir mes tai įsigyjame teisėtais būdais. Todėl šis geidimas gali būti naudingas, nes skatina žmones dirbti ir kurti naujesnius bei geresnius daiktus, kaupti turtą.

Peržvelgus visus įsakymus, matosi, kad dalis jų yra nereikalingi, arba net žalingi. Todėl būtų galima išvesti naują trumpesnį įsakymų sąrašą:

    1. Gerbk kitus žmones, jų teises bei privačią nuosavybę;

    2. Nedaryk kitam to, ko nenorėtum, kad tau darytų;

    3. Būk sąžiningas ir ištikimas.

atsakytas 2012 Lap 4 Kestas
redaguotas 2017 Rgs 3 Kestas
+2 balsų
Mano nuomone, kai kurie iš tų įsakymų yra visiškos nesąmonės, ir net patys krikčionys jų nesilaiko (pvz., įsakymas negarbinti stabų, paveikslų ir pan. – krikčionys garbina kryžių, piešia dievo paveikslus ir t.t.). O kai kurie įsakymai, kaip pvz., nežudyk, nevok – jie suprantami ir geri. Tačiau man asmeniškai nereikia nei dievo, nei įstatymų, kad laikyčiausi šitų man savaime suprantamų dalykų.
atsakytas 2012 Geg 5 Themis
komentaras: susidaro ispudis esate zemo samoningumo
Iš ko gi toks įspūdis susidaro?
na, pasakyti isankstine nuomone apie samoninguma is keliu argumentu butu neprotinga. As pasistengsiu padeti. Pasistenkite maziau persekioti "prestiziskumo" atsakydami. Noretusi, kad atsakymai, butu mokslo vardu, o ne asmenines emocijos, kurias ateistams (kaip ir visiems kitems) isliejus palengveja.
O prie ko čia tas mokslo vardas? Gi nebuvo klausimas, kaip mokslas interpretuoja 10 dievo įsakymų. Klausimas buvo apie tai, kaip ateistai interpretuoja. Aš, kaip ateistė, pasakiau savo interpretaciją. Ir mano atsakyme emocijų išvis nebuvo.
Nepykite, bet paporinsiu aukščiau rašiusiam anonimui, kad esate žemo sąmoningumo, kaip ir dauguma ateistų. Štai rašote: " kai kurie įsakymai, kaip pvz., nežudyk, nevok – jie suprantami ir geri. Tačiau man asmeniškai nereikia nei dievo, nei įstatymų, kad laikyčiausi šitų man savaime suprantamų dalykų." . Matosi, kad nemąstote apie savo poelgius ir mąstymo šaknis, nes šios vertybės yra KRIKŠČIONIŠKOS.

Jeigu, pavyzdžiui, paskaitytumėte Bhagavad Gita tai ten Krišna Ardžiunai sako, kad jis privalo žudyti, nes yra gimęs kšatrijų kastoje, o tai karių kasta, ir jo prigimtis reikalauja aistringo žudymo. NEžudyti jam būtų nuodėmė.

Kas liečia vagystę, tas pats. Jei šudra prekiauja, tai jį BŪTINA apvogti, nes jis ne vaišijas.

Būtumėt didesnio sąmoningumo, suprastumėte, jog žudymas ir vagimas jums atrodo moraliniu blogiu, nes užaugote aplinkoje, kurioje turėjote Dešimt Dievo Įsakymų ir Viešpaties Jėzaus Kristaus visuotinės meilės įsakymą.
Na, apie sąmoningumą kalbėti tai yra kiti forumai, tai prašom ten ir eiti, jei tas jums užkliūna.

Šiaip sutikčiau, kad mąstymo šaknys yra krikščioniškos, tačiau nepamirškime, kad tai kito per amžius, ir ankščiau buvo kryžių žygiai, ypatingai stiprus vyrų kultas (vis dar yra, bet silpnėja).

O dabar niekas nežudo tų, kas gimė kšatrijų kastrose, tad čia kaip ir tviro argumento nėra, bent jau tiesioginio ryšio nematau.
Visiskos pasakecios apie krikscioniskas vertybes. Krisna liepia zudyti? O kaip senas geras Dievas, kuris liepa savo sunu paaukoti? Arba issudyti visa miesta kitatauciu, o nekaltas mergeles pasiimti sau? Ar uzmusti savo giminaiti, kuris tiki kitais Dievais? O gal jo hipis sunus seja tas neispasakytas vertybes? Tai kaip del vagystes? Kai pirklio balandzius paleidzia? :D Cia sitos butybes tavo ir musu morale diktuoja? Cia sito pavydaus sadisto ir rasisto 10 isakymu mums reikia? Nors nesistebint, jie yra pavogti is egiptietiskos mirusiuju knygos praktiskai pazodziui. Pagal dieva ir istatymai... 99% krikscioniu, neturi supratimo ka ta ju sventoji knyga sako. Jei nori galim susisiekti, turiu pilna versija.
Juokinga stebėti, kai žmonės nežino ką reiškia žodis "sąmoningumas" ir jį taip drąsiai vartoja. O smagiausia tai, jog šalia to dar ir gausiai nusikalba.
0 balsų

Imant taip kaip parašyta biblijoj ar kaip suinterpretavo RKB?
Sakykim pagal RKB.
1, 2, 3 tiesiog religinė migla;
4 propaguoja nepagrįstą pagarbą ir iš jos sekantį aklą paklusnumą "autoritetams". Tikrai nei kiekvienas tėvas ir mama yra verti pagarbos;

5 Ko nežudyti? Visų gyvūnų ar tik žmonių? Taikant protingumo principą - pritariu/sutinku.
6 Nepaleistuvauk. Nesuprantu ką tai reiškia :)
7 Taip. Eik dirbt! ar bent jau paprašyk... :)
8 Taip :)

9. Kodėlgi ne? :) Geidime nieko blogo :)
10 Kodėlgi ne? Geisk, jei taip nori :) Užsidirbk ir nusipirk :)

atsakytas 2012 Geg 5 Mindaugas Šimkus
Kaip gerai bet mes ruosemes pirmai komunijai
175 klausimų
417 atsakymų
732 komentarų
750,757 vartotojų