paklausė 2012 Geg 5 anonimas
Negaliu suvokti, kaip apskritai galima skirti tokią grupę kaip agnostikai. Juk NIEKAS negali žinoti, ar Dievas yra ar ne - tai kokia prasmė turėti tą "agnostikų" kategoriją? Žinojimo atžvilgiu mes visi nežinantys, nesvarbu, tikintys ar ne.
Jeigu žmogus mano kad žinąs nepavadinsi jo  agnostiku. Tarkim aš  tikiu daugiau nei į vieną dievą, kad matau tai ko mokslas gal būt niekada neįrodys.Tai manęs nepaverčia agnostiku,nes aš nekelų jokių abejonių ar klausimų sau. :) Taip kad kiekvienas turim savo nuomonę ir begale diskusijų.

3 Atsakymų

+5 balsų

Agnostikas - tai žmogus, nežinantis ar Dievas egzistuoja. Ši sąvoka kalba apie žinojimą, o ne apie tikėjimą (tai yra skirtingos sąvokos - žr. terminai), todėl agnostikas gali būti arba tikintis (teistas) arba netikintis (ateistas). Grafiškai tai galima pavaizduoti šia diagrama:

Agnostikai, tikintieji, netikintieji ateistai - subjektyvus vertinimas.

Diagramoje pavaizduota, kad agnostikų stačiakampis yra labiau pasislinkęs link netikinčiųjų aibės stačiakampio. Tuo norima pabrėžti, kad didesnė dalis agnostikų yra netikintys, ir atvirkščiai - didesnė dalis netikinčiųjų yra agnostikai.

Mokslo filosofija teigia, kad absoliučios žinios yra neįmanomos. Nors patvirtintos mokslo teorijos turi labai didelį patikimumo laipsnį, kuris yra pakankamas sėkmingam dėsnių taikymui praktikoje, bet niekas negali garantuoti 100% patikimumo. Tai susiję su teorijomis, kurių negalima paneigti, pvz. įsivaizduokime, kad kokia nors būtybė simuliuoja visą materialų pasaulį - šios teorijos negalima paneigti. Taigi, jei absoliučios žinios yra neįmanomos, tai absoliučios žinios apie Dievą taip pat yra neįmanomos. Todėl, žiūrint objektyviai, visi žmonės (čia gal reiktų pridėti sąlygą - kurie mąsto apie Dievo sąvoką) yra agnostikai. Tokį santykį pavaizduoja ši diagrama:

Agnostikai, tikintieji, netikintieji ateistai - objektyvus vertinimas.

Jei, objektyviai vertinant, visi esame agnostikai tai agnosticizmo sąvoka tampa pertekline. Todėl ši sąvoka paprastai naudojama tik filosofijoje. Praktiškai dažnai būna atvirkščiai - mes elgiamės taip, lyg būtume absoliučiai įsitikinę savo žiniomis.

Dar yra vienas aspektas - žmonių veiksmai, kurie yra vykdomi, ar tikėjimas kuris yra priimamas atsižvelgiant į žinias apie Dievo būvimą ar nebūvimą. Kalbant apie žinias, gali trys atsakymų variantai: 1)žinau, kad yra; 2)žinau, kad nėra; 3) nežinau. Tačiau kai kalbama apie tikėjimą ir apie veiksmus, tai atsakymai gali būti tik du - 1) tikiu; 2) netikiu; ir  1) darau; 2) nedarau. Veiksmai ir įsitikinimai gali būti tik teistiniai arba ateistiniai. Pvz. ar tu nežinodamas(-a) ar Dievas egzistuoja vistiek meldiesi ar eini į bažnyčią? Todėl pasakymas "aš esu agnostikas(-ė)" nieko nepasako kokie yra tavo įsitikinimai ar kaip tu elgiesi. Dėl to reiktų naudoti pasakymus: "aš esu agnostikas(-ė) tikintis(-i)" ar "aš esu agnostikas(-ė) ateistas(-ė)".

Taip pat, kalbant apie Dievą, iš karto iškyla problema - kaip apibrėžti Dievą. Kiekvieno asmens suvokimas apie Dievą yra asmeninis ir subjektyvus, net jei žmonės priklauso tai pačiai religinei denominacijai. Šią problemą pabrėžia ignostikai, kurie sako, kad prieš keliant Dievo egzistavimo klausimą, reikia išsiaiškinti kas turima omenyje naudojant sąvoką - Dievas. Viena yra kalbėti apie Dievą kaip filosofinį gėrį ir meilę, o kita kaip apie Dievą, kuris yra aprašytas Biblijoje ar yra įsivaizduojamas pagal įvairias religines praktikas.

Pateikiu dar vieną paveiksliuką interpretuojantį agnosticizmą kitų pasaulėžiūrų apsuptyje:

Tikėjimo aibės

atsakytas 2013 Sau 28 Kestas
redaguotas 2018 Geg 11 ateistas
Mažas pastebėjimas dėl pirmosios diagramos: citata " atvirkščiai - didesnė dalis netikinčiųjų yra agnostikai." Iš tikrųjų, tai pagal diagramą - didesnė dalis yra gryni netikintieji, o ne agnostikai.
As zinau kad Dievas egzistuoja todel Juo tikiu. Kas turiu sventaja dvasia tas turi ir tikejima tikra.
+4 balsų
Agnostikas, jeigu žiūrėsime dievo tikėjimo aspektu, yra žmogus, manantis, kad neįmanoma iki galo sužinoti, ar dievas yra, ar jo nėra. Toks žmogus gali būti tiek tikintis, tiek netikintis dievo, tiek priėmęs vidurinę nei tikėjimo, nei netikėjimo poziciją.

Apskritai agnosticizmas labiau yra susijęs su bet kokiu žinojimu. Agnostikai mano, kad neįmanoma pažinti objektyvios realybės.
atsakytas 2012 Geg 5 Themis
+4 balsų
Dauguma ateistų dėl terminologijos vingrybių iš tiesų yra agnostikai.

Plačiau: http://www.youtube.com/watch?v=YxwBtfkv9ns
atsakytas 2012 Geg 5 Not Relevant
ateistai nera agnostikai,nes jie zino kad dievo nera.
O kaip galima sužinoti pyrago skoni jo neparagavus?
175 klausimų
417 atsakymų
732 komentarų
716,301 vartotojų