Akcentuojamas žodis - KODĖL.
paklausė 2013 Kov 8 anonimas
redaguotas 2013 Kov 9 ateistas

2 Atsakymų

0 balsų
Kaip suprantu šiame klausime svarbiausias žodis yra *kodėl*. Evoliucija turi kalną įrodymų *kaip* jis atsirado - t.y. išsivystė iš pirmykščių primatų per paskutinius 6 milijonus metų (priklausomai nuo kurio evoliucijos taško pradėsi skaičiuosi). Tačiau atsakymas *kaip* neatsako į klausimą *kodėl*. Kiek žinome apie natūralios evoliucijos veikimą, tai ji yra akla - t.y. ji neturi tikslo, kaip mes, žmonės, jį suvokiame. Vienintelė evoliucijos prasmė ir kartu veikimo metodas, yra gyvybės pratęsimas perduodant savo genus. Evoliucija yra savitikslis procesas, kuriam nėra atsakymo į klausimą *kodėl*. T.y. jis yra - nes taip šiuo atveju suveikė evoliucija - tačiau dažniausiai toks atsakymas dažniausiai žmonių netenkina.

Evoliucijos metu išgyvena ir savo genus perduoda tik ne daugelis. Išgyvena tie, kurie sugeba geriausiai prisitaikyti - yra stipriausi, greičiausi, atspariausi ligoms, gausiausiai besidauginantys ar sugebantys sukurti stipriausias grupes, kurios padėtų išgyventi. Pabandykime įsivaizduoti kiek panašių į žmones primatų ar net žmonių neišgyveno ir nepaliko palikuonių. Todėl dabartiniuose žmonėse išliko tos savybės, kurios padėjo mūsų protėviams išgyventi. Svarbiausia iš jų yra - protinė veikla. Ji įgalino žmones mąstyti abstrakčiomis sąvokomis, numatyti ateitį, planuoti, efektyviai komunikuoti su grupės nariais. Visa tai padėjo evoliucijos kelyje įveikti kitus žvėris ir netgi pritaikyti gamtinę aplinką savo reikmėms. Taigi galima sakyti, kad žmogus atsirado todėl, kad vystėsi jo protinė veikla ir jis sugebėjo ją išnaudoti. Tačiau protinės veiklos vystymasis nėra tai ką gali iššaukti pats žmogus. Pavyzdžiui aš negaliu sugalvoti ir pradėti mintyse spręsti diferencialines lygtis ar išmokyti šimpanzę sklandžiai kalbėti žmonių kalba. Pokyčiai genuose dažniausiai iššaukia mažus pakitimus, jie yra atsitiktiniai ir ne visada jie yra perduodami palikuonims. Bet kai šie pokyčiai yra evoliuciškai sėkmingi ir perduodami kaupiasi, per ilgą laiką pamatome ryškų skirtumą.

Esant ganėtinai švelnioms gyvenimo Žemėje sąlygoms, paprastesnės gyvybės formos yra linkusios išsivystyti į sudėtingesnes. Taip pat evoliucijai labai padeda, kai vyksta aplinkos pokyčiai, tada gyvybė turi prisitaikyti ir vienos rūšys ar rūšių savybės yra atrenkamos, o kitos atmetamos. Tačiau jei pokyčiai yra katastrofiški, tai jie gali nušluoti ekosistemas, tokių pokyčių rezultatai yra neprognozuojami, jie gali paskatinti išlikusių rūšių evoliuciją, bet ir gali padaryti visą aplinką tinkamą gyventi tik primityviausioms bakterijoms. Žmogaus vystymosi laikotarpyje katastrofiškų pokyčių nebuvo. Būtų galima spėti, kad jei žmogaus vystymęsi kas nors būtų įvykę kitaip, tai žmogus vistiek būtų išsivystęs, galbūt jis pavyzdžiui būtų neturėjęs mėlynų akių ar nebūtų praradęs plaukų ant kūno, bet žmogaus protas greičiausiai būtų išsivystęs panašiai. Žvelgiant atgal matome, kad tam tikros pirmykščio žmogaus aplinkos savybės paspartino proto evoliuciją, todėl panašiai galima manyti, kad kuri kita rūšis patekusi į panašią aplinką galėjo panašiai išsivystyti. Tiksliau pasakius - jos tebegali išsivystyti, nes evoliucijos procesai tebevyksta, nors ir lėtai. Taigi, žmogus šiuo aspektu nėra išskirtinis.
atsakytas 2013 Kov 9 Kestas
redaguotas 2013 Kov 9 Kestas
Neprašiau aiškinti evoliucijos išvedžiojimų. Ar galite pasakyti, kodėl atsirado žmogus? Ne? Tai taip ir sakykite. Beje, evoliucijos teorija jau paneigta ;)
Manau į jūsų klausimą atsakiau. Jei plačiau paaiškintumėt, ką turit omenyje žodžiu "kodėl", tai pabandysiu į tai atsakyti. Tačiau jaučiu prieisim prie atsakymo, kuris bus analogiškas atsakymui į klausimą pvz. "Kodėl veikia gravitacija?".

"Beje, evoliucijos teorija jau paneigta" - gal galite paaiškinti plačiau? Šis teiginys nėra priimtas plačiosios ar tuo labiau mokslo visuomenės, todėl reikalauja detalesnių argumentų.
Kęstai, įtariu, kad gerb. Anonimas tikriausiai turėjo minty taip vadinamąjį antropinį principą ir turbūt norėjo paklausti, kokią to antropinio principo versiją (mat tas principas turi kelias skirtingas versijas) palaikote. :)
Augustai, aš nepalaikau nei vienos antropinio principo versijos. Faktas, kad mes egzistuojame, neįrodo, kad Visata būtinai sukuria palankias sąlygas gyvybei atsirasti. Kadangi mes žinome, kad mes egzistuojame, tai santykinė egzistavimo tikimybė yra 1, daugiau nieko. Žmonės diskutuoja apie pagrindinių konstantų suderinimą "fine tuning", bet mes nežinome ar šios konstantos gali būti kitokios, - gal jos visada priklauso nuo kurios vienos konstantos, ar iš viso niekada negali keistis?
Paantrindamas Jums galėčiau netgi pasakyti, kad mes nežinom, ar gyvybė egzistuotų kitokioje Visatoje, nei mūsiškė. Gal ten kaip tik yra kur kas palankesnės sąlygos gyvybei nei mūsiškėje Visatoje? Arba gal kitokioje Visatoje yra kitokios gyvybės formos, nebūtinai tokios pačios kaip mūsų planetoje? Visaip gali būti.
Dar įdomus klausimas - ką apie Visatą galėsim pasakyti tada, kai (pagal šiuo metu labiausiai palaikomą plėtimosi teoriją) visos žvaigždės užges ir gyvybė nebegalės egzistuoti? Kai paskutinė mąstanti gyvybė numirs, Visata tebeegzistuos, nors antropinis principas nebegalios.
0 balsų
Klausimas "kodėl?" šiuo atveju neadekvatus. Jam nėra pagrindo kilti, nes jis su savimi nešasi mintį, jog žmogaus atsiradimas turi kažkokį tikslą. Nėra pagrindo manyti, kad Visata apskritai turi kažkokį tikslą. Žmogus, kaip ir Visata, tiesiog yra. Ši nereikšminga, maža, trumpalaikė Visatos dalelė - žmogus, veikiausiai neturi jokios paskirties, išskyrus tą, kurią pats sau susigalvoja.
atsakytas 2013 Kov 10 Mykolas
Kitaip sakant, pačiam žmogui "pavesta" sugalvoti tikslą Visatai (ar Multivisatai) ir sau pačiam. :)
Pabalsuočiau +1 jei nebūčiau pamiršęs slaptažodžio. Klausimas beprasmis ir vienintelis atsakymas į jį yra, geriausiu atveju, evoliucijos teorija. Deja, dėl beveik liguisto kai kurių ateistų pomėgio diskutuoti tampa nebeaišku, ar čia ateistai atsakinėja į klausimus, ar pusgalviai kreacionistai. Tie komentarai apie tariamą evoliucijos teorijos paneigimą nėra ateistinis požiūris, jie nepatikslina ir nepapildo atsakymo, todėl šiame saite yra beverčiai ir turėtų būti trinami. Pusgalviai kreacionistai gali susikurti savo klausimų-atsakymų saitą.
175 klausimų
417 atsakymų
732 komentarų
730,508 vartotojų