Daugelis religijų turi tam tikras meditacines praktikas, kurių metu vyksta dvasiniai patyrimai.

Vienas iš artimiausių mums pavyzdžių - hesichazmas, kuri praktikuoja rytų krikščionys ortodoksai (graikų, rusų, serbų ir kt.), daugiausia vienuoliai. Tai yra meditacijos forma, kai atitinkamai atliekami kūno judesiai, kvėpavimas ir meldžiamasi tam tikra malda (dažniausiai Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱὲ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν; Viešpatie Jėzau Kristau, Dievo Sūnau, Pasigailėk manęs nusidėjelio). Stengiamasi pasiekti būseną, kai kūniškas kvėpavimas ir kita nebejuntami, skirtingai nei induistų mantrose, svarbu koncentruotis į teksto turinį, o ne mechaniškai jį kartoti.

Ši praktika egzistuoja jau beveik tūkstantmetį. Praktikantai teigia, jog šią praktiką lydi vizijos, iš kurių aukščiausia - Dievo veikimo (gr. energeia) regėjimas.

Praktikos metu nenaudojami jokie psichotropiniai preparatai ar panašiai.

Klausimas toks - kaip ateistai žiūri į šias praktikas ir jų metu patiriamas vizijas? Kartu galima pridurti, jog, pavyzdžiui, mokslininkas Karlas Gustavas Jungas, galima sakyti, praktikavęs gnosticizmą, taip pat teigė savo praktikų metu girdėjęs sirenų balsus ir matęs vizijas.
paklausė 2012 Rgs 3 anonimas

1 Atsakymas

+2 balsų
Įvairios vizijos ar garsų girdėjimas yra gerai ištirtas fenomenas. Juos gali sukelti tam tikros dietos ar badavimai, alkoholis, narkotikai, smegenų ar psichologinės traumos, ligos, atsigavimas iš po komos ar priešmirtinės būsenos, labai stiprus maldų bei meditavimų praktikavimas, ar kitos priežastys. Tokiais atvejais smegenų veikla sutrinka ir jos pradeda generuoti neįprastus signalus. Žmogaus protas šiuos signalus supranta kaip neįprastus vaizdus ar garsus.

Ateistai nemano, kad šie pojūčiai kaip nors susiję su dievo pasireiškimu. Tuos pojūčius patiriantis žmogus juos sieja su dievu jei prieš tai buvo susipažinęs su religiniais mokymais ir ypač jei jos atsirado maldos metu, kaip šiuo hesichazmo atveju. Tačiau tai tėra subjektyvus pojūtis, todėl negali būti laikomas dievo egzistavimo įrodymu.

Nėra vieningo ateistų požiūrio į meditaciją. Manau daug meditacijos formų yra naudingos, tačiau kiek pasidomėjau hesichazmu, tai jis gali būti psichologiškai žalingas.
atsakytas 2012 Rgs 6 Kestas
redaguotas 2012 Rgs 11 Kestas
175 klausimų
417 atsakymų
732 komentarų
716,301 vartotojų