Šiuolaikinė moralė ir teisė sako, kad žudyti žmonių negalima. Kodėl susiformavo būtent tokios normos? Kitos rūšys yra labiau linkusios į saviškių žudymą ar net kanibalizmą.
paklausė 2012 Rgp 8 Kestas
O kaip dėl žmonių žudymo nesukeliant jiems jokio skausmo? Ar tai būtų toleruotina? Žvelgiame į žmogų tik taip į materialų daiktą.
Pats nužudymo faktas yra esminis ir yra blogas, nes yra žalingas žmogui ir visuomenei, ir sukelia blogus jausmus. Toks nužudymas galimas tik tada, kai pats nužudomas žmogus sutinka - pvz. eutanazijos atveju.

Negalime į žmogų žiūrėti tik kaip į materialų daiktą, jei taip žiūrėtume, tai būtų psichopatijos pasireiškimas (http://lt.wikipedia.org/wiki/Psichopatija).
Bet ar aš neteisus teigdamas, kad pagal ateistinį požiūrį, žmogus neturi jokio kito prado, išskyrus materialųjį. Visas mūsų protas, mintys, sąmonė, sąžinė, jausmai ir t.t. tėra cheminių reakcijų, vykstančių tarp smegenų neuronų, pasekmė? Turbūt dauguma ateistų neigia žmogaus sielos ar dvasios buvimą?
Taip tu būtum teisus, ateistai panašiai taip kaip pasakei galvoja. Bet tai nereiškia, kad dėl to žmogų galima traktuoti taip pat kaip akmenį.

Visų pirma, kitas žmogus yra potencialiai tau kaip socialinių ar ekonominių santykių partneris, arba yra kitų žmonių, su kuriais tu esi susijęs, partneris. Todėl jo nužudymas pakenktų tavo arba su tavimi susijusių žmonių gerbūviui. Visų antra, tas kitas žmogus turi socialinius ir ekonominius partnerius, kuriems jo nužudymo atveju bus pakenkta, todėl jie stengsis tau atkeršyti. Todėl jo nužudymas potencialiai turėtų tiesioginės neigiamos žalos tavo gerbūviui ar net egzistencijai. Tai yra pakankamos priežastys jo nežudyti.

Panašiai galima galvoti net ir apie akmenį. Reikia žiūrėti ar tu suskaldęs akmenį sukuri kokią nors vertę, kurią gali įvertinti tu ir kiti žmonės, o gal tu net padarai žalą, nes suskaldytas akmuo praranda vertę. Pavyzdžiui aš galėčiau teigti, kad Puntuko akmens suskaldymas būtų amoralus veiksmas.
Nuzudyti zmogu pilnai galima, nes zmogus toks pat gyvunas  kaip ir kiti apie mus esantis, bet yra trys aplinkybes. 1) Ar uzteks ( kaip cia israiskingiau pasakius ) smarves, tai atlikti, nes dauguma negali nuzudyti kaciuko,ar suniuko (as asmeniskai turiu paranoja viska saugoti ir net sliekus renku nuo asvalto ) 2) Jeigu tave pagaus - pasodins, nes tokia yra valstybes sistema. 3) Jeigu mes vienas kita lengvai zudytume  - ar tau butu malonu, kad nuzudytu tau artimus zmones, o gal  net ir tave pati.

2 Atsakymų

0 balsų

 

Ši moralės ir teisės norma atsirado per žmogaus biologinę ir socialinę evoliuciją.
 
Visų pirma, žmonės dauginasi retai, atsiveda mažai palikuonių ir palikuonims subręsti reikia labai ilgo laiko. Todėl jei agresija tarp žmonių būtų labiau paplitusi, tai mes būtume išnaikinę vieni kitus. Galima pasakyti kitaip - tos žmonių grupės, kurios buvo per nelyg agresyvios, neišgyveno ir neperdavė savo genų. Todėl mums atrodo tiesiog keista kaip galima žudyti kitą žmogų. Netgi kalbėjimas apie tai kelia neigiamas emocijas.
 
Per visą savo socialinę evoliuciją žmonės gyveno mažesnėmis ar didesnėmis grupelėmis, todėl sąmonėje susiformavo žmonių skirstymas į savus ir svetimus. Tarp šių grupių pastoviai vykdavo susirėmimai, kurie dažnai baigdavosi nužudymais. Todėl svetimi žmonės iš karto asocijuodavosi su grėsme būti nužudytais ir tapo priešais. Ir kuo priešas į tave nepanašesnis, tuo jis grėsmingesnis. Deja šis principas išliko iki šių dienų ir vis dar valdo žmonijos civilizaciją. Šiais laikais žmonės gyvena hierarchinių lygių grupėmis - šeima, giminė, bendruomenė, regionas, šalis - pagal kurias jis išskiria savus ir svetimus žmones. Kuo toliau hierarchijoje žmogus tampa svetimu, tuo lengviau žmogus gali nužudyti ir/ar tuo mažiau pergyvenama dėl žmogaus mirties. Geriausias to pavyzdys yra savų kareivių garbinimas ir priešų niekinimas ar bent jau abejingumas.
 
Taigi, moralės norma iš tikro sako - negalima žudyti SAVŲ žmonių. Dažnai šis aspektas yra praleidžiamas veidmainiškai nutylint.
 
Tikintieji šią moralės normą bando kildinti iš Dievo ir kartu bando ją suabsoliutinti. Tačiau pačiuose šventuosiuose raštuose yra aprašyta ir religijų istorijoje yra žinoma daug atvejų, kai žudomi kitos religijos, tautybės ar net atrodytų nežymiai nusikaltę asmenys. Todėl toks kildinimas yra neteisingas ir veidmainiškas. Religijos tik įvedė dar vieną būdą skirstyti žmones į savus ir svetimus - žmogus tiki į tavo Dievą arba netiki.
atsakytas 2012 Rgp 10 Kestas
Ar manai, kad ta agresyvi neišgyvenusi žmonių grupė galėjo būti neandertaliečiai, australopitekai, kromanjoniečiai ir t.t. Tie, kurių šiuo metu nėra išlikę?
Aš nesu įsigilinęs su kitų hominidų istorija, bet užmetus akį (http://news.discovery.com/history/humans-neanderthals-120605.html) galima rasti teorijų, pagal kurias modernūs žmonės kaip tik buvo agresyvesni nei neandertaliečiai ir tai buvo vienas iš faktorių, kodėl būtent modernūs žmonės laimėjo evoliucinę kovą. Aišku čia daugiau kalbam apie agresyvumą svetimiems, kitoms rūšims. Greičiausiai žmonių protėvių agresija sumažėjo daug anksčiau, pirmykščių primatų grupėse, kai jie pradėjo gyventi grupėse ir svarbesnis tapo bendradarbiavimas, o ne agresyvumas. Ar net dar seniau, nes didelė dalis rūšių nežudo saviškių.

Iš tikro (http://www.alfiekohn.org/miscellaneous/aggression.htm) genai nėra pagrindinis faktorius, kuris lemia žmogaus agresyvumą, elgesį ir moralę. Labai svarbus faktorius yra auklėjimas ir vyraujanti kultūra. Galima būtų netgi išvesti paralelę, kad kuo labiau žmogus civilizuotas ir kuo didesnėse bendruomenėse jis gyvena, tuo jis yra agresyvesnis. Kaip pavyzdžiai galėtų būti taikios indėnų gentys Amazonėje ir gladiatorių kovų ir žiaurumų persotinta milijoninė Roma imperijos laikais ar Actekų civilizacija aukojusi gyvus žmones.
Taikios indėnų gentys amazonėje? :D
Na tiksliau, Amazonės džiunglėse.
Aš supratau kurią geografinę vietovę turi omeny, tai man ir pasidarė įdomu, kada jos patapo taikios. Ar tik nepadauginai Avataro tipo filmų.
–2 balsų
Tuos, kas nužudo tūkstančius žmonių, perrenka prezidentais. Vyrai nori jais tapti, o moterys trokšta su jais permiegoti.

Manantys, kad žudyti - nedora, yra mažuma, ir juos motyvuoja dažniausiai religija.
atsakytas 2012 Rgp 10 Abejoklis
redaguotas 2012 Rgp 10 Abejoklis
Sveiki kaip sužinoti kurie žmones yra blogi o kurie geri?
175 klausimų
417 atsakymų
732 komentarų
716,300 vartotojų